Właścicielom gruntów oferujemy szczegółowo dopracowany przez Naszą Kancelarię projekt umowy dzierżawy nieruchomości pod Farmę Fotowoltaiczną. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani z efektów naszej pracy – Proponujemy zastosowanie naszego wzorca, bądź też analizę Państwa wersji umowy dzierżawy.
Umowa dzierżawy gruntu pod farmę fotowoltaiczną musi uwzględniać szereg istotnych dla specyfiki tej umowy regulacji prawnych. M.in. dotyczy to charakteru korzystania z nieruchomości oraz tego, że nieruchomość będzie wykorzystywana przez długi okres czasu (najczęściej od 25 do 29 lat).
Ponadto, w umowach tego typu bardzo istotnym jest określenie, za jaką powierzchnię dzierżawionego terenu będzie płacił dzierżawca. Czy będzie to jedynie część powierzchni faktycznie wykorzystywana przez elementy urządzeń farmy fotowoltaicznej, czy też oddana będzie w dzierżawę określona działka bez wyodrębniania tych części powierzchni, które są faktycznie wykorzystywane przez urządzenia farmy fotowoltaicznej. Istotne jest też ustalenie chwili, w której powstaje obowiązek zapłaty czynszu dzierżawnego.
Konieczne jest również uzgodnienie z dzierżawcą terminów zabudowy nieruchomości oraz wszelkich kosztów z tym związanych. Kolejna ważna kwestia to ustalenie, jak umowa ma zostać zakończona, po czyjej stronie leży obowiązek usunięcia instalacji fotowoltaicznej. Jak przy każdej umowie, należy także określić konsekwencje prawne sytuacji, w których jedna ze stron nie wywiązuje się z zobowiązań umownych.
Wymienione zagadnienia to oczywiście tylko część istotnej dla tej umowy problematyki. Dla wyczerpania wszystkich kwestii, które powinna regulować wskazana umowa, a tym samym dla zapewnienia pełnego zabezpieczenia prawnego w związku z zawarciem umowy dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę, zapraszamy do współpracy z Kancelarią.
Natalia Łangowska, radca prawny