W związku z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego i planowaniem urlopów warto zwrócić uwagę na istotne zmiany jakie zaszły w branży turystycznej.
1 lipca weszła w życie nowa ustawa o imprezach turystycznych i usługach powiązanych, dzięki której klienci z całej UE będą chronieni na takim samym poziomie. Założeniem zmian jest łatwiejsze dochodzenie swoich praw i zrozumienie warunków umowy, które mają być spisywane zrozumiałym językiem.
Kilka najważniejszych zmian:
– możliwość dochodzenia odszkodowania nie tylko od biur podróży, ale także od podmiotów, które ułatwiają nabycie usług turystycznych;
– wydłużenie terminu przedawnienia roszczeń – konsument będzie miał 3 lata na zareklamowanie usługi turystycznej;
– możliwość odstąpienia od umowy zawartej przez konsumenta za pośrednictwem internetu w terminie 14 dni, co do zasady bez podania przyczyny i ponoszenia kosztów;
– prawo do rezygnacji z wycieczki w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższych sąsiedztwie;
– rozszerzony obowiązek informacyjny organizatora przed zawarciem umowy;
– kary pieniężne do 50 tys. zł dla organizatorów i sprzedawców za naruszenie obowiązków określonych w ustawie;
– kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat trzech za organizowanie turystyki bez wymaganego wpisu lub wbrew zakazowi.
Czytajmy uważnie umowy, zwracajmy uwagę na koszty w przypadku rezygnacji, sprawdzajmy organizatora i wymagajmy od niego danych kontaktowych, sprawdzajmy sytuację polityczną w miejscu wyjazdu, zadbajmy o ubezpieczenie wycieczki, porównujmy zapewnienia organizatora do faktycznych warunków panujących w miejscu pobytu.
Pamiętajmy, że cały rok czekamy i odkładamy fundusze na wymarzony wypoczynek. Zatem w przypadku braku zgodności warunków umowy z zapewnieniami organizatora – dochodźmy swoich praw!
Zespół Kancelarii życzy wszystkim Klientom udanego wypoczynku.
—
Zuzanna Jędrzejewska
Radca prawny