Bilans małżeństw sporządzony przez GUS w minionym roku, uwzględniający dane z 2016 r. ukazuje, że na 193 455 zawartych małżeństw w Polsce, 63 497 uległo rozwiązaniu przez rozwód, co stanowi 32, 82 %. W województwie zachodniopomorskim w 2016 r. na 8 256 małżeństw, rozwodem zakończyło się 3 130 (około 38 %). Zatem średnio 1/3 małżeństw kończy się rozwodem. Sporo, ale na tle krajów Europy Zachodniej polskie statystyki wypadają nie najgorzej. Nadal wyprzedzają nas Belgia, Dania, Niemcy czy Holandia. Do tej pory rekordowym rokiem w Polsce był rok 2006, kiedy to orzeczono aż 72 000 rozwodów. W miastach ludzie rozwodzą się trzy razy częściej niż na wsiach. Jako przyczynę rozwodu małżonkowie najczęściej wskazują niezgodność charakterów. Postępowanie o rozwód w większości przypadków zostaje zainicjowane przez kobietę, a najczęściej rozwód zapada bez orzekania o winie małżonków.
Gdy mamy już za sobą tę trudną decyzję, należy dobrze przygotować się do procesu.
Kiedy możemy uzyskać rozwód?
W sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Rozkład pożycia jest trwały, jeżeli ustały więzi duchowe, fizyczne i gospodarcze łączące małżonków, zupełny, jeżeli więzi te ustały na tyle dawno, że wedle zasad doświadczenia życiowego powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi.
Możemy wyróżnić 10 najczęstszych przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego:
- niezgodność charakterów,
- zdrada,
- nadużywanie alkoholu,
- narkomania,
- agresja,
- wrogi stosunek do rodziny współmałżonka,
- nieporozumienia na tle finansowym,
- dłuższa nieobecność,
- różnice światopoglądowe,
- niedopasowanie na tle seksualnym.
Ustalenie czy określona sytuacja może być uznana za przyczynę rozkładu pożycia, a w konsekwencji podstawą do rozwodu nie jest łatwe, dlatego już na etapie przygotowywania pozwu należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację i wskazać najważniejsze okoliczności i dowody.
Oprócz samego orzeczenia rozwodu konieczne będzie rozstrzygnięcie o kwestiach dodatkowych, takich jak:
- któremu z małżonków po rozwodzie będzie przysługiwała władza rodzicielska nad małoletnimi dziećmi,
- w jakiej wysokości alimenty należy zasądzić,
- w jaki sposób ustalić kontakty między dziećmi a rodzicami,
- jak podzielić wspólny majątek małżonków,
- w jaki sposób małżonkowie będą korzystać ze wspólnego mieszkania, itp.
Przygotowanie pozwu i przejście przez cały proces rozwodu, mogą być trudne pod względem merytorycznym i psychicznym. Dlatego warto skorzystać z pomocy i wsparcia profesjonalisty.
Pomożemy Ci przygotować się do tego postępowania. Doradzimy m. in. do jakiego sądu należy złożyć pozew, jaką opłatę należy uiścić, jakie dokumenty należy zgromadzić, jak ustalić grafik kontaktów z dziećmi, w jaki sposób sporządzić plan podziału wspólnego majątku.
Zapraszamy do kontaktu.
—
Zuzanna Jędrzejewska
Radca prawny