POLISOLOKATY, czyli umowy ubezpieczenia powiązane z funduszami kapitałowymi, to bardzo skomplikowane i ryzykowne produkty inwestycyjne.
Wielu Klientów, decydując się na tego typu inwestycję, nie wiedziało, z jakim ryzykiem się ona wiąże. Ubezpieczeni, którzy chcieli rozwiązać zawartą z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę zobowiązani byli do zapłaty tzw. opłaty likwidacyjnej, która w wielu przypadkach odpowiadała wysokości zainwestowanego kapitału. UOKiK nałożył wielomilionowe kary na kilka instytucji finansowych, które w sposób nierzetelny informowały swoich klientów o ich prawach i obowiązkach, zaś zapisy umów dotyczące wygórowanych opłat likwidacyjnych uznane zostały przez sądy za tzw. klauzule abuzywne i wpisane na listę klauzul niedozwolonych prowadzonych przez UOKiK. Tym samym dla Klientów lokujących swoje oszczędności na tzw. polisolokatach otworzyła się możliwość odzyskania nienależnie pobranych świadczeń.
Jednak szansa odzyskania tych opłat nie jest uprawnieniem nieograniczonym w czasie. Opłata likwidacyjna stanowi świadczenie nienależne i zgodnie z aktualną linią orzeczniczą termin przedawnienia wynosi 10 lat. Z racji tego, iż największa popularność na tego typu produkty to lata 2008-2009, większość klientów, którzy stracili swoje środki, zrywając umowę z ubezpieczycielem już w pierwszym roku ma już niewiele czasu. Ich ewentualne roszczenia zaczną się przedawniać w 2018-2019 roku.
Nasza Kancelaria świadczy pomoc prawną w zakresie szczegółowej analizy możliwości prawnych dotyczących zawartych z instytucją finansową umów. Reprezentujemy ubezpieczonego na każdym etapie postępowania w sprawie odzyskania nienależnie pobranych świadczeń.
Zapraszamy do kontaktu.
www.jllegal.pl
tel. + 48 731 995 970
—
radca prawny Zuzanna Jędrzejewska